0
Læs nu

Du har ingen artikler på din læseliste

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til din læseliste, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er føjet til din læseliste Du har ulæste artikler på din læseliste

Det er et fint forsøg, regeringen har sat i gang, men det er for småt, mener Hjortdal.

Nyheder
Læs artiklen senere Gemt (klik for at fjerne) Læst

Hjortdal: Frihedsforsøg er for småt

Skolelederforeningens formand mener, at frihedsforsøget, hvor man lader to kommuner få frie tøjler på folkeskoleområdet, er et alt for lille forsøg, hvis man reelt vil blive klogere.

Nyheder
Læs artiklen senere Gemt (klik for at fjerne) Læst
FOR ABONNENTER

Der er ikke oplæsning af denne artikel, så den oplæses derfor med maskinstemme. Kontakt os gerne på automatiskoplaesning@pol.dk, hvis du hører ord, hvis udtale kan forbedres. Du kan også hjælpe ved at udfylde spørgeskemaet herunder, hvor vi spørger, hvordan du har oplevet den automatiske oplæsning.

Spørgeskema om automatisk oplæsning

Statsminister Mette Frederiksen (S) sagde tirsdag, at regeringen vil lave et forsøg, hvor Holbæk og Esbjerg får frie tøjler på folkeskoleområdet. Det betyder, at man kan afvige fra eksempelvis klasseloft, brug af nationale test, fastsatte timetal osv.

Skolelederforeningens formand, Claus Hjortdal, hæfter sig dog ved, at det kun er få skoler, som får den øgede frihed.

»Når man kun giver enkelte kommuner mere frihed, giver det et alt for smalt grundlag at vurdere effekten på. Samtidig vil der være 96 kommuner tilbage, som stadig vil være underlagt det, som Mette Frederiksen kalder lovgivning om alt mellem himmel og jord, fordi man politisk ikke har mod til at tage et større spring,« siger Claus Hjortdal i en kommentar på foreningens hjemmeside.

Han siger videre, at Skolelederforeningen længe har peget på, at der på skoleområdet er behov for større tillid og mindre statslig og kommunal styring.

  • Ældste
  • Nyeste
  • Mest anbefalede

Skriv kommentar

2000 tegn tilbage

Nysgerrig?

Denne artikel er for Skolemonitors abonnenter. Hvis du gerne vil læse flere artikler på Skolemonitor, kan du få et godt tilbud til dig eller din arbejdsplads her

Få et tilbud

Forsiden