0
Læs nu

Du har ingen artikler på din læseliste

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til din læseliste, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er føjet til din læseliste Du har ulæste artikler på din læseliste
Keld Navntoft / Ritzau Scanpix
Foto: Keld Navntoft / Ritzau Scanpix

Henrik Josva Schou var tæt på at lukke skolen, da det fjerde smittetilfælde kom, fortæller han. Billedet er ikke fra Skjoldhøjskolen i Aarhus.

Nyheder
Læs artiklen senere Gemt (klik for at fjerne) Læst

7 døgn med aarhusiansk skoleleder: »Nu bryder helvede løs, tænker jeg«

Få dage før første skoledag får skolen sit første smittetilfælde. Det blev til to, så tre og så fire, og lige der var skoleleder Henrik Josva Schou fra Skjoldhøjskolen i Aarhus klar til at lukke skolen ned. Skolelederen fortæller her om syv døgn med fire smittede elever, hundredvis af hjemsendte elever og om at være usikker.

Nyheder
Læs artiklen senere Gemt (klik for at fjerne) Læst
FOR ABONNENTER

Der er ikke oplæsning af denne artikel, så den oplæses derfor med maskinstemme. Kontakt os gerne på automatiskoplaesning@pol.dk, hvis du hører ord, hvis udtale kan forbedres. Du kan også hjælpe ved at udfylde spørgeskemaet herunder, hvor vi spørger, hvordan du har oplevet den automatiske oplæsning.

Spørgeskema om automatisk oplæsning

Beskeden tikker ind klokken 6.30. Det er en forælder, som fortæller, at der er covid-19 i hjemmet, og at barnet i vores skole er smittet. Det er en elev i 0. klasse. Vi beslutter med det samme at udsætte skolestart for klassen. Mange elever skal testes, inden de kan komme igen, og vi vurderer, at det ikke er realistisk inden mandag.

Reaktionen er meget forstående.

Der er heldigvis ikke så mange på skolen endnu, fordi det er tidligt på dagen, men resten af eleverne i klassen skal have besked hurtigst muligt.

Vi sætter straks et systematisk opsporingsarbejde i gang, som udover mig involverer en pædagogisk leder og personalet i SFO’en, som har været sammen med barnet i begyndelsen af ugen før skolestart. Hvem har barnet været i kontakt med, hvornår har barnet været i SFO, hvilke grupperinger har barnet siddet i, hvilke medarbejdere har været i kontakt med barnet, hvor har barnet spist frokost, og hvem spiste med?

  • Ældste
  • Nyeste
  • Mest anbefalede

Skriv kommentar

2000 tegn tilbage

Nysgerrig?

Denne artikel er for Skolemonitors abonnenter. Hvis du gerne vil læse flere artikler på Skolemonitor, kan du få et godt tilbud til dig eller din arbejdsplads her

Få et tilbud

Forsiden