0
Læs nu

Du har ingen artikler på din læseliste

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til din læseliste, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er føjet til din læseliste Du har ulæste artikler på din læseliste
Peter Mydske/Ritzau Scanpix
Foto: Peter Mydske/Ritzau Scanpix

Friskolernes formand er ikke bekymret for økonomien for skolerne, der er afhængige af forældrebetaling. Her er vi på den kristne friskole Gideonskolen i Vallensbæk.

Nyheder
Læs artiklen senere Gemt (klik for at fjerne) Læst

Peter Bendix: »Vi regner ikke med, at coronavirus vil skade friskolernes økonomi«

Formanden for foreningen Friskolerne, Peter Bendix Pedersen, forventer, at lærerne på friskolerne får løn, og at forældrene vil fortsætte med at betale til skolerne, selv om de lukker ned for fysisk tilstedeværelse.

Nyheder
Læs artiklen senere Gemt (klik for at fjerne) Læst

Der er ikke oplæsning af denne artikel, så den oplæses derfor med maskinstemme. Kontakt os gerne på automatiskoplaesning@pol.dk, hvis du hører ord, hvis udtale kan forbedres. Du kan også hjælpe ved at udfylde spørgeskemaet herunder, hvor vi spørger, hvordan du har oplevet den automatiske oplæsning.

Spørgeskema om automatisk oplæsning

Regeringens vidtgående coronatiltag omhandler som bekendt, at folkeskoler bliver lukket fra mandag. Opfordringen lyder, at også de frie grundskoler holder lukket, og det forslag støtter foreningen Friskolerne. Det fortæller formand Peter Bendix Pedersen.

Peter Bendix Pedersen, hvilke tiltag forventer du, at skolerne er i gang med?

»Lærerne og lederne sidder nok og tænker over, hvad man kan sætte en elev til at lave hjemmefra. Måske skal de læse en roman eller lave nogle opgaver. Det skal forberedes. Jeg tror, at lærerne tænker over, hvordan de kan få forberedt noget god undervisning og også gennemført noget fjernundervisning.«

Har I kommunikeret til jeres medlemsskoler i dag?

»Ja, vi har sendt information ud til vores medlemmer. Vi mener, at en skole er en skole, og derfor gælder statsministerens ord selvfølgelig også for os. Så jeg tror, at skolerne er gået i gang med at overveje, i hvilket omfang de skal lukke ned. Men der er jo nogle mennesker, der skal på arbejde. Sosuer og sygeplejersker og så videre. Og de skal selvfølgelig kunne sende deres børn et sted hen.«

Er det skolens ansvar at finde ud af, hvad de gør med børnene?

»Det vil jeg mene. Vi er alle i den her usædvanlige situation sammen. Hvis der er børn på en friskole, hvor forældrene må påtage sig arbejdsopgaver, de er nødt til, så må skolen finde ud af at finde en pasningsordning. Det går heller ikke, at alle kommunens børn f.eks. kommer i én skole, for så er der jo for mange børn samlet det samme sted. Så jeg tror, de fleste skoler må forberede sig på at have nogle børn til stede.«

Er du nervøs for, at nogle forældre vil lade være med at betale, hvis deres barn ikke kan komme i skole?

»Det er slet ikke et problem, jeg endnu har hørt om. Det kan godt være, at der opstår en situation, hvor nogle ikke vil betale, men jeg tror det ikke. Det er ikke, fordi skolens personale går hjem og ser Netflix. Skolen kører jo. Der er ikke nogen, der er gået hjem for at strejke. Børnene får ikke præcis den samme undervisning, men de får en undervisning.«

Kan du garantere, at der bliver løn til jeres lærere?

»Ja, hvis statstilskuddet bliver udbetalt, som det plejer. Skolerne kan få et likviditetsproblem hurtigt, hvis der bliver skåret i tilskuddet, men det har jeg ikke fantasi til at forestille mig. Regeringen har sendt et signal om, at samfundet skal holdes kørende.«

Vil alle jeres skoler tilbyde hjemmeundervisning?

»Det overlader jeg til den enkelte skole. Det kan være, der er nogle skoler, der skal lave nogle videoer eller læse en roman. Det kan være, at læreren tjekker ind på en skærm i løbet af dagen, eller at de starter morgenen med at sende nogle opgaver ud. Det bliver løst på den enkelte skole.«

  • Ældste
  • Nyeste
  • Mest anbefalede

Skriv kommentar

2000 tegn tilbage

Læs mere:

Forsiden