0
Læs nu

Du har ingen artikler på din læseliste

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til din læseliste, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er føjet til din læseliste Du har ulæste artikler på din læseliste
Jens Dresling/Politiken/Ritzau Scanpix
Foto: Jens Dresling/Politiken/Ritzau Scanpix

På Carolineskolen møder børnene hver dag ind til politibeskyttelse. For at komme ind på skolen skal man igennem sluser. Billedet her er taget kort tid efter, at en 17-årig pige i 2015 blev kendt skyldig i at planlægge et angreb mod skolen. Siden er skolen flyttet til et andet sted, hvor der stadig er politibeskyttelse.

Nyheder
Læs artiklen senere Gemt (klik for at fjerne) Læst

Skoleleder på jødisk skole: Hvis små sager om ekstremisme får lov at fylde her, må vi dreje nøglen om

På det seneste har der været fokus på forholdene for danske jøder, efter at den ekstremistiske gruppe Nordfront har været synlige på flere skoler i landet. Vi har talt med skolelederen fra den jødiske skole Carolineskolen om, hvordan man skærmer sine elever uden at skræmme dem.

Nyheder
Læs artiklen senere Gemt (klik for at fjerne) Læst
FOR ABONNENTER

Der er ikke oplæsning af denne artikel, så den oplæses derfor med maskinstemme. Kontakt os gerne på automatiskoplaesning@pol.dk, hvis du hører ord, hvis udtale kan forbedres. Du kan også hjælpe ved at udfylde spørgeskemaet herunder, hvor vi spørger, hvordan du har oplevet den automatiske oplæsning.

Spørgeskema om automatisk oplæsning

Skæmmede gravsteder, flyveblade med hadefulde budskaber og ekstremister, der holder tale for skoleelever, har de seneste uger været et fokus i medierne.

Især har den højreekstremistiske gruppe Nordfront været i vælten, og deres antisemitiske budskaber om et »racerent« Norden er blevet gengivet på nyhedsfladerne fra EB.dk til TV Avisen.

Men på Danmarks eneste jødiske skole, Carolineskolen på Østerbro, har skoleleder Uri Krivaa forsøgt at få sagen til at fylde så lidt som muligt. Og skoledagen går da også sin vante gang, siger han.

»Hvis sådan nogle episoder fik lov til at fylde for meget, så kan vi lige så godt dreje nøglen om. Vores fysiske omgivelser fylder rigeligt i hverdagen, så vi behøver ikke gøre noget ekstra for at fortælle vores elever, at de kan være udsat,« siger han.

  • Ældste
  • Nyeste
  • Mest anbefalede

Skriv kommentar

2000 tegn tilbage

Nysgerrig?

Denne artikel er for Skolelivs abonnenter. Hvis du gerne vil læse flere artikler på Skoleliv, kan du få et godt tilbud til dig eller din arbejdsplads her

Få et tilbud

Forsiden