Du har ingen artikler på din læseliste

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon

Så bliver artiklen føjet til din læseliste, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Læs nu
Du har ingen artikler på din læseliste
Artiklen er føjet til din læseliste Du har ulæste artikler på din læseliste

Hvis eleverne på Maglehøjskolen laver 'V for sejr' tegnet, skriver lærerne hjem til forældrene.
Foto: Philip Ytournel/POLITIKEN

Hvis eleverne på Maglehøjskolen laver 'V for sejr' tegnet, skriver lærerne hjem til forældrene.

Nyheder
Læs artiklen senere Gemt (klik for at fjerne) Læst

Skole forbyder Paludans V for sejr-håndtegn

Maglehøjskolen i Ølstykke har forbudt håndtegn af racistisk karakter for at forebygge mobning. Mobbeforsker mener, at elevernes brug af tegnet kan skyldes, at det kilder i spændingen, at Paludan går til grænsen.

Nyheder
Læs artiklen senere Gemt (klik for at fjerne) Læst
FOR ABONNENTER

Asta på 10 år stikker sin pege- og langfinger i vejret, så de danner et V, mens de øvrige fingre er bøjet ind mod håndfladen.

»Det er Paludans V for sejr-tegn. Det er forbudt at gøre på vores skole,« siger hun.

Asta går i fjerde klasse på Maglehøjskolen i Ølstykke, hvor lærerstaben og ledelsen har fundet det nødvendigt at forbyde den racismedømte partileder af Stram Kurs, Rasmus Paludans varemærke – V for sejr-tegnet – efter at flere elever i syvende klasse gik rundt med de to fingre i vejret.

»Vi har talt med dem om, at det, at vi lever i et demokratisk land med ytringsfrihed, ikke betyder, at man kan lave gestikulationer med racistiske undertoner på skolen. De må mene, hvad de vil, men når de er tvunget til at være sammen i skoleregi, så må de holde stødende meninger og holdninger for sig selv,« står der i brevet, som syvendeklassernes lærerteam sendte ud på forældreintra i marts.

  • Ældste
  • Nyeste
  • Mest anbefalede

Skriv kommentar

2000 tegn tilbage

Nysgerrig?

Denne artikel er for Skolelivs abonnenter. Hvis du gerne vil læse flere artikler på Skoleliv, kan du få et godt tilbud til dig eller din arbejdsplads her

Få et tilbud

Forsiden