Elever og en lærer fra Østofteafdeling af Maribo Skole på Lolland tager imod en kasse bananer fra FødevareBankens kølebil, som tre gange om ugen bringer gratis mad ud til skolerne på Lolland og Falster.
Foto: Louise Herrche Serup

Elever og en lærer fra Østofteafdeling af Maribo Skole på Lolland tager imod en kasse bananer fra FødevareBankens kølebil, som tre gange om ugen bringer gratis mad ud til skolerne på Lolland og Falster.

Nyheder

Fra madspild til mætte maver: Skoleelever i en hel landsdel nyder godt af et enestående madeventyr

En hel landsdel modtager gratis overskudsmad fra FødevareBanken, som tre gange om ugen sender kølebiler til Lolland og Falster med madvarer til eleverne på regionens skoler. Vores elever er blevet mere friske og rolige, siger skoleleder.

Nyheder
FOR ABONNENTER

Lidt før klokken 7 onsdag morgen dukker to elever ud af mørket og indfinder sig på skolen i landsbyen Eskilstrup på Falster.

Med hver deres lysende mobiltelefon sætter de sig til rette ved et af bordene i skolens fællessal og venter på, at buffeten med morgenmad åbner.

Hver tirsdag, onsdag og torsdag kører en kølebil fyldt med madvarer fra FødevareBankens lager i København mod Lolland og Falster for at levere mælk, æg, yoghurt, brød, fisk, kylling, frugt og grønt til 13 skoler i Guldborgsund og Lolland Kommuner.

FødevareBanken er en ngo, som bekæmper madspild og almindeligvis leverer fødevarer til udsatte grupper på væresteder, krisecentre og lignende. Der er tale om friske madvarer, som organisationen modtager gratis fra forskellige fødevareproducenter, og som ellers skulle have været kasseret eksempelvis på grund af overproduktion eller fejlagtige etiketter.

  • Ældste
  • Nyeste
  • Mest anbefalede

Skriv kommentar

2000 tegn tilbage

Prøv os gratis i 14 dage

Få adgang til Politiken Skoleliv med et gratis prøveabonnement

Ja tak

Forsiden