Du har ingen artikler på din læseliste

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon

Så bliver artiklen føjet til din læseliste, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Læs nu
Du har ingen artikler på din læseliste
Artiklen er føjet til din læseliste Du har ulæste artikler på din læseliste
Danmarks Lærerforenings hovedkontor får mindst en henvendelse om måneden fra en lærer, der er blevet kaldt til samtale af kommunen for noget, han eller hun har sagt eller skrevet. Det er dybt alvorligt, siger lærerformand Anders Bondo Christensen.
Foto: Jens Dresling

Danmarks Lærerforenings hovedkontor får mindst en henvendelse om måneden fra en lærer, der er blevet kaldt til samtale af kommunen for noget, han eller hun har sagt eller skrevet. Det er dybt alvorligt, siger lærerformand Anders Bondo Christensen.

Nyheder
Læs artiklen senere Gemt (klik for at fjerne) Læst

Danmarks Lærerforening: Kritiske lærere får mundkurv på af kommunen

Hvis lærere rejser kritik på personalemøder eller Facebook, risikerer de en tjenstlig samtale, siger lærerforeningen. KL mener, at det kun sker sjældent.

Nyheder
Læs artiklen senere Gemt (klik for at fjerne) Læst
FOR ABONNENTER

Tjenstlige samtaler og advarsler. Folkeskolelærere bliver ifølge Danmarks Lærerforening i stigende omfang sat på plads af deres arbejdsgivere, når de ytrer sig kritisk om forhold på deres skole.

Det kan være, når de skriver debatindlæg i aviser, optræder i artikler, skriver på Facebook eller ytrer sig kritisk til personalemøder.

Danmarks Lærerforenings hovedkontor får mindst en henvendelse om måneden fra en lærer, der er blevet kaldt til samtale af kommunen for noget, han eller hun har sagt eller skrevet. Det er dybt alvorligt og en nyere tendens, siger foreningens formand, Anders Bondo Christensen.

»Vi er begyndt at få en kultur, hvor det at være kritisk og sige fra ikke er foreneligt med at være offentligt ansat og med at være lærer. Det er vigtigt, når der for eksempel står lærere frem og udtaler sig kritisk om, at læringsmålstyret undervisning er spild af vores tid.«

  • Ældste
  • Nyeste
  • Mest anbefalede

Skriv kommentar

2000 tegn tilbage

Prøv os gratis i 14 dage

Få adgang til Politiken Skoleliv med et gratis prøveabonnement

Ja tak

Forsiden