Du har ingen artikler på din læseliste

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon

Så bliver artiklen føjet til din læseliste, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Læs nu
Du har ingen artikler på din læseliste

Næste:
Næste:
Artiklen er føjet til din læseliste Du har ulæste artikler på din læseliste
Danmarks Akkrediteringsinstitution
Foto: Danmarks Akkrediteringsinstitution
Nyheder
Læs artiklen senere Gemt (klik for at fjerne) Læst

Kommissionsformand: Lokal viden og inspiration skal give ideer til en løsning

Lærerkommissionens arbejde bliver skudt i gang i dag. Formanden vil rundt i landet i sin søgen efter et nyt perspektiv, som kan løse op for konflikten om lærernes arbejdstid, der siden 2013 har plaget skolerne.

Nyheder
Læs artiklen senere Gemt (klik for at fjerne) Læst
FOR ABONNENTER

Der er ikke oplæsning af denne artikel, så den oplæses derfor med maskinstemme. Kontakt os gerne på automatiskoplaesning@pol.dk, hvis du hører ord, hvis udtale kan forbedres. Du kan også hjælpe ved at udfylde spørgeskemaet herunder, hvor vi spørger, hvordan du har oplevet den automatiske oplæsning.

Spørgeskema om automatisk oplæsning

På Vester Voldgade i det indre København kan du få opfyldt mange ønsker. I nummer 6 kan du få et nyt jakkesæt. I nummer 92 kan du få alt i tobak og cigarer, mens du hos Mambo Club i nummer 85 kan få serveret ceviche og margaritas. Og lige der ved siden af klubbens danselokaler, der reklamerer med salsaundervisning alle ugens dage, håber en stor del af befolkningen at få opfyldt ønsket om en løsning på den fem år lange strid om lærernes arbejdstid.

Det er her, at manden i midten mellem de stridende parters ledere, Bondo og Ziegler har fået sig installeret, og i dag skyder han arbejdet i gang i den stort opslåede kommission, som blev resultatet af fem måneders overenskomstforhandling i foråret.

Selv om hverken ideen eller udførelsen er så simpel som et torsdagskursus på naboens danseskole, er kommissionsformand Per Bonvig Christensen ikke desto mindre optimistisk efter de første indledende besøg i Næstved, Allerød, Aalborg og Viborg.

»Jeg har lært af mine besøg i de fire kommuner, at man gør sig meget umage for at samarbejde, og at der faktisk er en rigtig god dialog mellem kommuner og lærerkredse, og at de får tingene til at fungere rigtig mange steder. Den inspiration og den viden skulle vi gerne have ind på kommissionens bord i forhold til at komme med nogle anbefalinger, når vi kommer dertil,« siger han.

  • Ældste
  • Nyeste
  • Mest anbefalede

Skriv kommentar

2000 tegn tilbage

Nysgerrig?

Denne artikel er for Skolelivs abonnenter. Hvis du gerne vil læse flere artikler på Skoleliv, kan du få et godt tilbud til dig eller din arbejdsplads her

Få et tilbud

Forsiden