0
Læs nu

Du har ingen artikler på din læseliste

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til din læseliste, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er føjet til din læseliste Du har ulæste artikler på din læseliste

Skolelederne mødes torsdag og fredag til årsmøde i Aalborg (Foto: /ritzau/ Jens Dresling)

Nyheder
Læs artiklen senere Gemt (klik for at fjerne) Læst

Formand for skolelederne: Vi er skolereformens sidste mohikanere

Skolelederne kæmper med at implementere skolereformen, mens politikerne flygter fra den. Det skaber frustration, siger Skolelederforeningens formand forud for foreningens årsmøde.

Nyheder
Læs artiklen senere Gemt (klik for at fjerne) Læst
FOR ABONNENTER

Der er ikke oplæsning af denne artikel, så den oplæses derfor med maskinstemme. Kontakt os gerne på automatiskoplaesning@pol.dk, hvis du hører ord, hvis udtale kan forbedres. Du kan også hjælpe ved at udfylde spørgeskemaet herunder, hvor vi spørger, hvordan du har oplevet den automatiske oplæsning.

Spørgeskema om automatisk oplæsning

Når landets skoleledere torsdag og fredag mødes til årsmøde i Aalborg, så har de grund til at føle både stolthed og frustration. Det mener Skolelederforeningens formand, Claus Hjortdal.

»Skolelederne kan være stolte over, at det lykkes dem at lave en god skole. Den var god før, og nu er den endnu bedre. Vi er godt på vej med Åben Skole, mere bevægelse og en anderledes skoledag. Vi begynder at se resultaterne nu,« siger han.

Men stoltheden mixes op med frustration. Ikke mindst over, at skolelederne kæmper med at implementere skolereformen, samtidig med at mange af de ansvarlige beslutningstagere er på flugt fra deres egne beslutninger.

»Det er en stor udfordring, at den konsensus, som der var, da vi indførte reformen, den er smuldret. Hverken landspolitikere eller lokalpolitikere er særligt understøttende i forhold til den opgave, som vi prøver at løse,« siger Claus Hjortdal.

  • Ældste
  • Nyeste
  • Mest anbefalede

Skriv kommentar

2000 tegn tilbage

Nysgerrig?

Denne artikel er for Skolelivs abonnenter. Hvis du gerne vil læse flere artikler på Skoleliv, kan du få et godt tilbud til dig eller din arbejdsplads her

Få et tilbud

Forsiden